Leonardo
ag 2006.08.17. 21:15
Leonardo da Vinci (Vinci, Itlia, 1452. prilis 15. – 1519. mjus 2.) olasz renesznsz ptsz, zensz, anatmus, feltall, mrnk, szobrsz, geomter s fest. A „renesznsz ember”, a minden terleten zsenilis szemly stpusa.
lete
Vinciben szletett, desapja, san Piero a vroska jegyzjeknt dolgozott, desanyja, Caterina fiatal parasztlny volt a vroska egyik elkel csaldjnak szolglatban. Alapfok iskolit szlvrosban vgezte. 1469-ben Firenzbe utazott, ahol belpett Andrea del Verrocchio fest mtermbe gyakornoknak. A fest mhelye affle „mvsziskolaknt" is szolglt. A fest mellett elsajttotta a vonalas rajz (tulajdonkppen a vzlatkszts), a festszet s a szobrszat alapvet technikit. 1473-ban belp a Szent Lukcs egyesletbe. Erre az vre datlhat els, teljes bizonyossggal neki tulajdonthat rajza is, amely az Arno foly vlgyt brzolja. Az ifj fest egyre sikeresebb, hre egyre nvekszik, gy 1482-ben meghvst kapott, hogy ksztse el Milnban a Francesco Sforza tiszteletre emelend hatalmas lovasszobrot. A munkt oly sikerrel vgezte el, hogy annak befejezse utn vekig elhalmoztk megrendelsekkel: ezek kzl a legjelentsebb a Santa Maria delle Grazie-kolostor refektriumban megfestett freskja, az „Utols vacsora", amellyel 1495-ben kszl el. 1500 mrciusban rvid idre Velencbe utazott, (de mg abban az vben visszatr Firenzbe), ahol 1502-ben Cesare Borgia szolglatba ll, s kveti t annak romagnai hadjratba. Ebbl az idszakbl szrmaztak kzismert erdtmny- illetve hadigpezet-vzlatai. 1503-ban Firenzben elkezdte megfesteni remekmvt, a Mona List. A munka egszen 1506-ig hzdott, a hagyomny szerint a hrom ves alkotmunkbl kt vet vett el Mona Lisa hres mosolynak megalkotsa, Leonardo ugyanis ennyit tpeldtt a mosoly kialaktsn. Az arckp festsvel prhuzamosan dolgozott a Palazzo Vecchio tancstermben „Az anghiari csata" cm freskn, amelynek megfestsre a firenzei kztrsasg krte fel. A m befejezse utn jult rdekldssel fordult a geolgia s az anatmia fel, ezrt ilyen trgy stdiumokat vesz Milnban. 1513-ban Rmba utazott, ahol X. Le ppa megbzsbl matematikai-termszettudomnyi tanulmnyokat folytatott, ekzben 1514-ben alapos tanulmnyokat ksztett a Rma krnyki mocsarak kiszrtsra, ezekbl azonban semmi sem valsult meg. Rmban hrom vet tlttt. 1517-ben a Milnt meghdt francia kirly meghvja udvarba. Leonardo elfogadta a meghvst, s az Amboise melletti Cloux-ba kltztt. Kt vet tlttt itt, 1519-ben megbetegedett s meghalt. rksgt tantvnyra s bartjra, a fest Melzire hagyta.
Leonardo Milnban (1482-1499)
Az utols vacsora 1498-ban kszlt el, s azonnal a tma legtkletesebb megjelentseknt kezdtk mltatni. Elkszlse ta a nyugati vilg fmveknt tekintettk. Nem csupn a mesteri mdon felptett jelenetek miatt, hanem azrt is, mert a kompozci, a sznhasznlat a vilgts s egyes alakok tartsa s mozdulata is a bibliai szavakra utal: "Ti kzletek egy elrul engem". Vasari mr akkor gy rt a freskrl: "....mindegyikk arcn ltszik a szeretet, a flelem s a felhborods, illetve a fjdalom, hogy kptelenek kitallni, mi van Krisztus lelkben.". A mvsz egynisgknt s llektanilag elemezve brzolta az apostolokat. Az rult a gesztusok eszkzeivel kirekesztettk a kzssgbl, de mgis ellenpontja Jzus mltsgteljes alakjnak. Leonardo befejezetlenl hagyta Jzus arct. A falkp ma igen rossz llapotban van, a nedvessg megronglta az idk sorn.
Legfontosabb mvei befejezetlenek maradtak: A hromkirlyok imdsa, a Szikls Madonna, a firenzei Palazzo Vecchio szmra kszlt Anghiari csata, melynek csak egy tredke maradt fenn, valamint Milnban a Muzsikus kpmsa.
Az ptsz Leonardonak szmos vzlata maradt fenn, amelyet msok meg is valstottak, de egyetlen fennmaradt plet sem tulajdonthat neki. Nem fejezte be tudomnyos rsainak sszegyjtst sem a perspektvrl s a festszetrl. A filozfirl, az anatmirl szl munkinak kiadsa is csak terv maradt. Mr letben nagy mvsz hrben llt. Ha a ppa bszkesge Michelangelo volt Rmban, Leonardo Miln herceg, ksbb pedig a francia kirly.
A tuds Leonardo
1482 krl, egy milni udvari lls lehetsgnek remnyben rott levelben az akkor harmincves Leonardo gy mutatta be magt az Il Mornak is nevezett Ludovico Sforza hercegnek, mint eszmnyi tancsadt hbors vekben, a fld alatti alagutak ptst, a csatornapts szakrtjt, valamint puskk s ostromgpek feltalljt. A levl vgn mellkesen megemltette, hogy bkeidben festszettel s szobrszattal is szokott foglalkozni, s fknt jl tudja, hogyan kell nteni bronz lovas szobrot, amit a herceg apja, Francesco emlkre akar fellltattni.
Az ajnlkoz levl sikeresnek bizonyult. Leonardo mg ugyanabban az vben elnyerte az llst a milni udvar mvszeknt s mrnkeknt. A hivatallal jr ktelezettsgek (sznhzi httrdszlet, jelmeztervezs, csatornzs stb.) csak ideje kis rszt tltttk ki. Tudomnyos ksrletei alapjn j eljrsokat fejlesztett ki. Szmos rsa is szletett, de egyik sem jutott el odig, hogy alkalmas legyen a kiadsra. Ezen kziratok tartalma vszzadokig rejtve maradtak a vilg ell. Leonardo felismerseinek zmt jra fel kellett fedezni s ms kutatk szereztek hrnevet a termszet olyan trvnyeinek kidertsvel, amelyet Da Vinci mr felfedezett.
1482 krl az optika s a vonalperspektva foglalkoztatta. Ahogy nvekedett tudsa, gy ntt az ltala vizsglt terletek nagysga. 1500 krl a csatornapts, a folyszablyozs, az ntzrendszerek, a vztrozk s hidak legkeresettebb szakrtjnek szmtott. Leonardo sikert jelentsen befolysolta az is, hogy sikeresen nvelte a munka hatkonysgt - a csatorna ptshez pldul vzkiemel szerkezetet tervezett - amivel jelentsen cskkentette a megrendel kltsgeit.
Szlfalujban a mvszet kedvrt behatan tanulmnyozta a termszeti krnyezetet. Milnban a mvszeti emberbrzols tkletestsnek szndkval fogott bele a tudomnyos igny boncolsba. Ltta, hogy az emberi viselkeds hsges brzolshoz nlklzhetetlen annak a bels letnek a teljes ismerete, ami alapveten meghatrozza a kls megjelenst..
Tallmnyai
Tzrsgi park, Leonardo rajza
Leonardo a vilg egyik legbksebb termszet embere volt. A kor szoksaitl eltren sosem viselt kardot vagy brmilyen fegyvert. Nem volt semmifle kapcsolata a hadviselsben rsztvev emberekkel, st rsaiban is mlyen eltlte a hbort. Ezrt szinte rthetetlen, hogy Milnba rkezse utn hamarosan felajnlotta szolglatait Lodovico Sforza hercegnek, mgpedig hadi- s ostromgpek, pnclkocsik, mozsrgyk, khajtk s mindenfle egyb harci eszkzk, gyilkolszerszmok tervezsre s ellltsra. A herceg a tervekbl semmit sem valstott meg, s nem is vette ignybe Leonardo hadmrnki kpessgeit. Vajon mirt tervezett mgis hadigpeket? Nehz erre vlaszolni. Egyik rsban ezt olvassuk: „Meg kell vdennk a termszet f ajndkt, a szabadsgot, ezrt eszelek ki tmad- s vdeszkzket.” Nmelyek szerint viszont nem volt tisztban a hbor borzalmaival. A fegyverek s hadigpek tervezst alighanem rdekes feladatnak tartotta. A sarls szekeret az kori irodalombl ismerjk, s azt a keleti npek a kzpkorban is hasznltk. E kezdetben kt- majd ngykerek szekr nevt onnan kapta, hogy sarlszer kardokat erstettek r. A harci szekeret pnclos lovas vezette az ellensg sorai kz, s a sarlk fnyrgp mdjra, nem csekly riadalmat okozva „rendet vgtak” az ellensges hadoszlopban. Leonardo bonyolult, fogaskerekes mvet tervezett a szekrhez, ezzel forgatni, mozgatni tudta a sarlkat. E tallmnyt lltlag Pedro Navarro spanyol tbornok az 1511. vi ravennai csatban kiprblta.
Tank Leonardo tervei alapjn
Pnclkocsi - az gynevezett "teknsbka”, Leonardo rajza nyomn Pnclkocsi. Az alakjrl teknsbknak is nevezett szerkezettel ugyancsak tallkozhatunk kori lersokban is. A Leonardo ltal tovbbfejlesztett „harci jrmvet” bizonyos fokig a tank snek tekinthetjk. Kmlelnylsokkal elltott megfigyeltornyot tervezett hozz, s kerekeket, melyeket kzzel hajthattak fogaskerekek kzvettsvel. A tet all kinyl gycsvekkel minden irnyba lehetett lni. Leonardo pnclkocsija megvalsthatatlan volt, mert a slyos, gykkal megrakott alkotmnyt kzi ervel nem lehetett volna mozgatni. Az azonban tny, Leonardo felismerte a harckocsi szerept: a pnclozott jrmnek ell kell haladnia, hogy mgtte teljes biztonsggal vonulhasson a gyalogsg. Lnyegben ma is ez kpezi a pnclos tmadsok taktikjt.
Mozsrgy - Az gy csve hromszor-ngyszer hosszabb volt, mint az rmrete. A mozsarat a XV. szzadtl elssorban vr-ostromoknl hasznltk. Leonardo „korszerstse” abban llt, hogy a mozsrban nem egy-egy lvedket helyezett el, hanem egy golykkal teli brzskot; ez kilvsekor kireped, s a benne lev golyk szles krben sztszrdnak. s a golyk sem kvetik a hagyomnyt, nem lombl kszlnek; a puskaporral tlttt, gyjtszerkezettel felszerelt hvelyek mr a levegben sztrobbannak. Leonardo az idztssel, azaz a robbanszerkezet kell pillanatra val belltsval mg nem prblkozott.
Orgonagy, gynts, gyszllts - Leonardt nem csak az gy kialaktsa, hanem ellltsa is foglalkoztatta. A milni gynt mhelyben tanulmnyozta a gyrtsi folyamatot, s az ott tapasztaltakat hasznostva alaktotta elkpzelseit. A slyos gycsveket mozgatni, szlltani is kell, teht risi darut s csrlt tervezett, amellyel a helyre emelhet az gycs. A mdarabot az ntdben hengereken gurthat ldn szlltotta a daruig.
Szmszerj - Az jszer szerkezet els brzolsai a IV. szzadbl valk. Kezdetben kzifegyverknt hasznltk, s mivel nyilakon kvl ms lvedkeket, pldul kvet ugyancsak ki lehetett vele lni, hajtgpnek neveztk. Kezelse nehz volt, csak kln felajzkszlkkel hasznlhattk. Leonardo gytalpra helyezte a szmszerjat, s olyan felajzkszlket tervezett hozz, amely lehetv tette, hogy slyos lvedkeket is eljuttathassanak nagyobb tvolsgra.
Ostromltra-elhrt szerkezet - Leonardo tudatban volt annak, hogy a vrostromoknl nemcsak fegyverekre, hanem egyb szerkezetekre, alkalmatossgokra is szksg van. Egyik rdekes elgondolsa az ostromltrt elhrt szerkezet. Ez a szerkezet a vr belsejbl „kzi ervel vezrelve” elpattan a fal kls skjbl, s egyszeren fellki a vrat megrohamoz ellensg falhoz tmasztott ltrit. A mester e szerkezetnek az apr rszleteit is felvzolta, szinte „kiviteli tervet” ksztett hozz.
Sokszg bstya - Ez ugyancsak a vr vdelmt szolglta. A rgi vrakat ltalban magas tornyokkal erstettk meg. Ezek messzirl is jl lthatk voltak, gy ostromukra a tmadk alaposan felkszlhettek. Leonardo szaktott a hagyomnynyal, egszen lapos, sokszg vdfalat tervezett. Rzsjt kvlrl gerendkkal tmasztotta meg, fell bozttal lczta, magban a falban pedig kazamatkat alaktott ki a vrvdk szmra. A terveken kt sncrok is lthat. Ilyen bstyk a XVII–XVIII. szzadban tucatjval pltek.
Orgonagy (Gzgy) - Egy hosszks szeneskazn s egy gy kombincija: a kaznban termelt s nagy ervel kiraml gz – egy gyes kis szerkezet kzvettsvel – kilki az gycsben lev golyt. Leonardo az gyt kerekekkel mozgathat irnyzkkal is elltta. Az gynevezett orgonagynak harminchrom csve volt, ezeket hrom sorban helyezte el, s a csvekkel felvltva tzelhettek. Taln ez az tlet az se a gppusknak s a msodik vilghbor egyik flelmetes fegyvernek, a Sztalin-orgonnak (a katyusnak).
Leonardo tervezett htultlt puskt is. Az aerodinamikval foglalkozva szlethetett meg az ramvonalas grnt tlete, melynek alakja szinte teljesen megegyezik a mai napig is hasznlatos lvedkek alakjval.
Leonardo da Vinci semmifle haditechnikai kpzettsggel nem rendelkezett, st taln mg fegyver sem volt a kezben. Mgis, szinte minden ilyenfajta tallmnyt, elkpzelst megvalstotta az utkor.
Anatmiai munkssga
Az emberi test a mvszetekre tett hatst s arnyait a Vitruvius-tanulmny munkjban foglalta ssze. Tovbb az emberi test felptsnek feltrsban is ttr szerepe volt. Gyakran vgzett – akkoriban az egyhz ltal tiltott – boncolsokat is.
Nemi identitsa
Egyes trtnszek szerint Leonardo homoszexulis ember volt. Mr Giorgio Vasari knyvben is tallhatunk erre vonatkoz tallgatsokat, utalsokat. Mindenesetre tny, hogy anatmiai rajzaiban szinte kizrlag frfiak lthatak, br ez a kor erklcsi s morlis rtkrendje miatt is alakulhatott gy (szoks volt a ni alakok brzolshoz is frfi modelt hasznlni, a ni modelleket ugyanis prostitultknt kezeltk).
Festmnyei
- Angyali dvzlet (1472-1475 krl)
- Zensz kpmsa (1475 krl)
- Madonna Benois (Madonna virggal) (1475-1478)
- Szegfs Madonna (1478-1481)
- Szikls Madonna (1483-1486)
- Hermelines n (1485-1490)
- Madonna Litta (Madonna s a gyermek Jzus) (1490-1491)
- Utols vacsora (1495-1497)
- Mona Lisa (1503-1506)
- Szent Anna harmadmagval (1508-1510)
- Keresztel Szent Jnos (1513-1516)
Oldal tetejre
|